11 lis 2014
jmarczynski

Z wizytą w WTG „Gniazdo”

Skorzystaliśmy z zaproszenia i w dniu 8 listopada 2014 r. wzięliśmy udział w VIII Spotkaniu Rocznicowym Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”. Spotkanie odbyło się w Gnieźnie w Muzeum Archidiecezjalnym.  Mogliśmy zwiedzić z przewodnikiem Archikatederę oraz jej podziemia. Następnie, już po kawie i herbacie wysłuchaliśmy prelekcji ks. Michała Sołomieniuka – dyrektora Archiwum, o zasobach metrykalnych znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym.
Interesująca była prelekcja kierownika Oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie o znaczeniu dokumentów szkolnych w poszukiwaniach genealogicznych.
Ważne informacje, także dla naszych Kolegów, o Projekcie Wielkopolski Krzyż Powstańczy przekazał prezes Stowarzyszenia Wojciech Jędraszewski.
Bardzo interesujące informacje i swoje opracowanie pt. „Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza”  przedstawił pisarz Mariusz Borowiak. Z uzyskanych od niego informacji wiemy, że w „Słowniku” tym poczesne miejsce zajmują osoby z Kalisza i okolic. Będzie można o tym przekonać się osobiście na jednym z najbliższych spotkań (słownik w posiadaniu naszego prezesa).
A tak na marginesie M. Borowiak cytowany jest przez naszą Koleżankę w jej artykule w ostatnim III tomie Zeszytów, o czym nie omieszkałem [J.M.] z nim chwilę porozmawiać.
Po tych wrażeniach udaliśmy się na biesiadę: Andrzej Grzegorek i Jan Marczyński.
SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC
SONY DSC   SONY DSC
Foto: J.Marczyński

Możliwość komentowania w tym artykule została wyłączona.

Witamy na naszej stronie!
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne jest towarzyszeniem zwykłym, nie posiadającym osobowości prawnej. Stowarzyszenie powstało w 2009 roku, a siedzibą jego władz jest miasto Kalisz.