31 sty 2016
jmarczynski

Skarby bazyliki kolegiackiej

Nieco ponad godzinę spędziliśmy zwiedzając Skarbiec bazyliki kolegiackiej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.  Prace budowlane i restauracyjne pomieszczeń znajdujących się nad zakrystią oraz przygotowanie ekspozycji zakończone zostały z początkiem 2014 r. Oficjalne oddanie dla zwiedzających nastąpiło w ostatnim dniu miesiąca poświęconego św. Józefowi, 31 marca 2014 r. kiedy miało miejsce poświęcenie i otwarcie Skarbca. Uroczystości tej przewodniczył i poświęcenia dokonał Biskup Senior Stanisław Napierała.
Trudne i wydaje się niecelowe opisywanie znajdujących się tam skarbów. Dla zainteresowanych zamieszczamy poniżej link do strony, gdzie można dokładniej zapoznać się ze zbiorami dzieł sztuki sakralnej i nie tylko.
Należy jednak mocno zaakcentować, że powodzenie merytoryczne tego wieczoru możemy zawdzięczać ks. dr. Jarosławowi Powąsce, którego dar i umiejętność przekazania niezbędnych informacji grupie zwiedzających przyczyniła się do uznania tego wieczoru za pożyteczny i udany. Również ta droga dziękujemy.
Andrzej Grzegorek dziękując Księdzu za przekaz i poświęcony nam czas, wręczył ostatni IV tom naszych Zeszytów, i zaprosił się w naszym imieniu do kolejnego spotkania z ks. Powąską na temat istoty Mszy św. w Rycie Trydenckim, której jest celebransem.
Druga część spotkania odbyła się przy herbacie w restauracji Domu Pielgrzyma. Przede wszystkim gościliśmy Tadeusza Krokosa, prezesa kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Oddział pod koniec ubiegłego roku obchodził 60-lecie swego istnienia i należy do ścisłej czołówki w skali kraju. Z tej okazji przekazaliśmy na ręce prezesa Oddziału okazjonalny adres i również IV tom Zeszytów. Prezes Krokos z podziękowaniami przekazał Stowarzyszeniu trzy ostatnie tomy Rocznika Kaliskiego, którego Oddział kaliski jest wydawcą.
Reszta spotkania upłynęła w atmosferze pogaduszek, które nie obyłyby się bez ciekawej opowieści Juliusza Brawaty.

Link do strony Skarbca Sanktuarium:  http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Sanktuarium/44.html

Skarbiec_28.01.2016 Skarbiec_28.01.2016 (1) Skarbiec_28.01.2016 (2)  Skarbiec_28.01.2016 (3) Skarbiec_28.01.2016 (5) Skarbiec_28.01.2016 (7)  Skarbiec_28.01.2016 (9)  Skarbiec_28.01.2016 (10)
Foto: Z. Pol

Możliwość komentowania w tym artykule została wyłączona.

Witamy na naszej stronie!
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne jest towarzyszeniem zwykłym, nie posiadającym osobowości prawnej. Stowarzyszenie powstało w 2009 roku, a siedzibą jego władz jest miasto Kalisz.