13 sty 2012
jmarczynski

Nowy rozdział w działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu

Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne „Kalisia” zostało poinformowane przez dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu Panią dr Grażynę Schlender, że z początkiem 2012 roku została uruchomiona Pracownia Digitalizacji.  Towarzystwo nasze przyjmuje tą wiadomość z uznaniem i nadzieją na stopniowe  udostępnianie akt, którymi zainteresowani są sympatycy genealogii.Uruchomienie nowej działalności było możliwe dzięki środkom finansowym uzyskanym z Programu Rządowego KULTURA+ uzyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem projektu był Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. Również miejscowi sponsorzy: PUK SA w Kaliszu, PPHU KAJA w Kaliszu oraz ULMEX Sp. z o.o. w Ostrowie Wlkp. sfinansowali część prac.
W przygotowanym przez Archiwum pomieszczeniu umieszczono zakupione urządzenia, tj. skaner z możliwością skanowania ciężkich ksiąg oprawnych, 4 zestawy komputerowe, m.in. do obróbki graficznej skanów i ich udostępniania w pracowni naukowej oraz inne komplementarne urządzenia.
W ten sposób rozpoczyna się proces samodzielnej digitalizacji zasobu, który znajduje się w naszym Archiwum. Jak informuje Pani Dyrektor, na początek cyfryzacji podlegać będą akta metrykalne i stanu cywilnego, co umożliwi ich znacznie szersze, niż dotychczas, upowszechnienie i bezpłatne udostępnienie w internecie. Warto  podkreślić, że Archiwum planuje w roku 2012 zdigitalizować i upublicznić akta metrykalne kaliskich parafii rzymskokatolickich św. Józefa i św. Mikołaja oraz parafii ewangelicko-augsburskiej, a także akt stanu cywilnego z Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa i Pleszewa. W dalszej kolejności digitalizowane będą akta metrykalne z Jarocina, Kępna, Krotoszyna i Wieruszowa. 

  

    
Zdjęcia otrzymano z Archiwum Państwowego w Kaliszu

Możliwość komentowania w tym artykule została wyłączona.

Witamy na naszej stronie!
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne jest towarzyszeniem zwykłym, nie posiadającym osobowości prawnej. Stowarzyszenie powstało w 2009 roku, a siedzibą jego władz jest miasto Kalisz.